eSa Hosting Ufak Logosu

Domain Sorgulama

12.05.20 Genel Paylaşım 0 Yorum

Domain sorgulama teknikleri mi arıyorsun? İşine uygun alan adı seçiminde püf noktaları açıklıyoruz. Yeni marka ismini bulmak için hemen gel.

Domain Nedir?

Alan adı kelimesinin İngilizce karşılığı olan karşılığıdır. İnternet Dünya’sına giriş yapan kullanıcılar satın aldığınız bu isimle web sitesine giriş yapabilir. İlk zamanlar www ile başlandığı zannedilen domain adresleri artık Google arama motoru sayesinde kendi başlarına kullanılmaktadır. Bir çok domain uzantısı bulunmakta ve her geçen yeni uzantıları çıkmaktadır. Amacımız daha önce satın alınmamış özgün marka ismi oluşturmak. Yazımızın sonunda sizlere alan adı sorgusu yapmanız ve whois bilgisi öğrenmeniz için bir bağlantı paylaşacağım.

Domain Uzantıları Nelerdir?

Alttaki resimde görüldüğü gibi bir çok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Uzantılar içerisinde Türkiye’de en çok bilinen alan adı uzantıları “.com” ve “.com.tr”dir. Domain uzantılarının en çok bilinenleri şu şekildedir;

İlk 3 sıradaki kadar diğerleri bilinmese de onlarda çoğunlukla kullanılır.  Bizim tavsiyemiz sadece .com alan adını satın almanız ve kullanmanızdır. İstediğiniz domain doluysa açık arttırma sitelerine bakara alan adının satışta olup olmadığının da kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

domain sorgulama ekranı

Domain Sorgulama Teknikleri

İlk bilmeniz gerekenlerden bir tanesi çoğu alan adının daha önce başkaları tarafından satın alındığıdır. Bu yüzde kısa domain satın alamayacağınız için üzülmeyin. Eğer ki kim tarafından alındığını bilmek istiyorsanız, whois domain sorgulaması yaparak (konu altında ücretsiz sorgulama sitesinin linki var) satın alan kişinin bilgileri gizli değilse öğrenebilirsiniz. İletişim bilgilerinden kendisine ulaşarak teklif sunabilirsiniz. Alan adı sorgulama sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bazı isimler 1 saatte bulunabilirken, bazıları ise haftalarca düşünmekle ortaya çıkabiliyor.

Yada kendi özgün marka adınızı oluşturabilirsiniz. Peki orijinal alan adını bulmak için ne yapabilirsin?

 1. Kendinize ve fikirlerinize güvenin.
 2. Bulduğunuz an az 5 harfli kelime yi sorgulayın.
 3. Eğer daha önce alınmışsa başına bi veya on ekini ekleyip deneyin.
 4. Bir üsttekini denediyseniz sonuna ty veya x ekini ekleyin.
 5. Eğer onlarda olmadıysa kelimenizi kafiyeli yapıp akılda kalıcı olmasını sağlayın.
 6. Bir çok ünlü web sitesi domain adını sesli harfleri silerek oluşturmuştur sizde deneyin.
 7. Hiç biri olmadı ancak bu alan adını almayı çok istiyorsanız. Marka tescili yaptırarak com.tr uzantısını satın alın.

Domain sorgulamak ve whois bilgisi almak için burayı kullanabilirsiniz. 

Önceki konu

Sonraki KonuYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Son Yorumlar

  
  Domain Sorgulama - Alan Adı Sorgulamasında Püf Noktalar