eSa Hosting Ufak Logosu

Hosting Nedir

01.12.18 Hosting Bilgileri 0 Yorum

Hosting nedir? Ne işe yarar? ve hosting hakkında diğer bilgileri edinmeniz için hazırladığımız önemli bilgi arşivi. Hosting nedir cevapları burada.

İnternet’te web sitenizi barındırmak için bir alana ihtiyaç duyarsınız. Bu alan için bilgisayardan daha güçlü oluşturulmuş sunucu içerisinde bulunan özelliklerin bir kısmını sizin için tahsis edilmiş barındırma hizmetine hosting denir. Barındırma hizmeti sağlayan bu sistemler, evdeki bilgisayarların özelliklerinden kat kat üstün olmaktadır. Sunucular 7 gün 24 saat İnternet’te bağlı olmak zorundadır ki günün hangi saati olursa olsun www.esahosting.org yazdığınızda web sitemize ulaşabilelim.

Yüksek özellikli sunucular Data Center (Veri Merkezi) özel odalarda bulundurulur. Veri merkezi odaları içerisinde devamlı olarak acil sorunlara karşı sistem mühendisi, yüksek hızda İnternet, oda sıcaklığının düşürülmesi için klima ve elektrik kesintilerine karşı jeneratör bulundurulur. Tüm özellikler birleştiğinde ise sizlere Linux Hosting hizmeti verebiliriz. Sistemler içerisinde İnternet sitesi haricinde E-mail adresleri de barındırılmaktadır. Ancak talep edilmesi halinde E-mail sunucuları kendi başına hizmet verebilmektedir.Hosting nedir? Ne işe yarar?

Hosting Ne İşe Yarar?

Hosting nedir diye yazımızın başında anlattık. Şimdi ise bu hosting hizmetinin ne işe yaradığını anlatmak isteriz. Satın aldığınız hostingler oluşturulan web siteleri barındırıp yayımlamaya yaramaktadır. Belirli özellikler dahilinde seçilip hazırlanarak sizlere sunulur. Hosting kendi içerisinde farklı bağlantılarıyla birleşip hizmet vermektedir. Domain ve DNS ile bağlantılı çalışıp aynı sisteme hizmet ederler. Barındırma alanı kök dizini bir ip adresine bağlıdır. Ip adresine bağlı olan kelime öbeğine de domain (alan adı) denir. Ip adresi ile alan adının yönlendirmesine verilen isim ise DNS olmaktadır.

Barındırma alanını şu şekilde de düşünebilirsiniz. Müteahhit oldunuz ve koca bir bina inşa edeceksiniz. Bu binayı inşa etmek için ilk önce arsa almanız gerekiyor. İşte alacağınız arsanın karşılığı İnternet’teki hosting oluyor. Arsanın büyüğü, küçüğü, hangi zemin üzerinde bulunduğu ve  etrafında nelerin olduğu önem taşımaktadır. Hostingimizde alan büyüklüğü, nasıl bir sunucuda bulunduğu ve ne gibi özellikleri taşıdığı çok önemlidir.

Hosting Özellikleri

Hosting seçiminde belirli başlı özellikler göz önüne alınıp en kalitelisi seçilmesinde fayda vardır. Bu özelliklerin belirlenmesi için ilk önce web sitemiz hangi alanda ve ne için açacağımıza dikkat etmemiz gerekir. Hosting özelliklerini sıralamaya kalklarsak;

Bunlar belli başlı özelliklerdir ve kullanılacak sistemlere göre değişiklik gösterecektir. Ancak sunucunun alt yapısında belirli başlı ortak özellikler olması gerekir.

Hosting Hızı

SEO açısından çok önemli bir yeri olmakla beraber web sitenize giriş yapan kullanıcılarında dikkat ettiği noktalardan bir tanesidir. Bir web sitesine giriş yaptığınızda 3 saniye altında açılması sizi memnun edecektir. Ancak bu zaman 10 saniyeye kadar çıktığında sıkılarak sistemden çıkış yapma olanağı ve başka bir İnternet sitesine yönelme olanağı artmaktadır. Kullanılan hazır sistemlerde ve özel yazılımlarda hız optimizasyonu yapılarak zaman miktarı en aza indirilebilir. Fakat hosting hızı tepkime süresi çok önemlidir.

UpTime Oranı

Hosting araştırması yaparken çoğu şirketin ana sayfasında veya alt sayfalarında UpTime oranı garantisi verilmektedir. Bu oran sitenize ulaşım garantisidir. Yani %99.8’lik UpTime garantisi veren en ucuz hosting firmamız eSa web sitesi kesintilerini en az şekilde yaşatmaktadır.

Hosting nedir makalemizin sonuna geldiğimizi üzülerek yazarken, konu hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi hemen alt kısımda bulunan yorum alanını kullanarak yazabilirsiniz.

Önceki konu

Sonraki KonuYazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Son Yorumlar

    
    Hosting Nedir? - eSa Ucuz Hosting